Reklama

Není všechno zlato, co se třpytí aneb Proč nepoužívat třpytky a glitry

Mnohé firmy ve Velké Británii, jako jsou Waitrose & Partners, Paperchase, Next, Debenhams, John Lewis, M & S a Sainsbury's se v letošním roce snažily snížit lesk vánočních předmětů kvůli negativním dopadům na životní prostředí. Problém přinášejí i třpytky a glitry v kosmetice.

 

Třpytky - malé lesklé kousky, které mají za cíl zvýšit slavnostní vzhled, jsou většinou vyrobeny z nerecyklovatelných plastů. Když se oddrolí, třpytka se chová jako každý jiný mikroplast, který znečišťuje životní prostředí a naše vodní toky a nikdy se nerozpadá. Také mohou být mylně snědeny mořskými živočichy a nakonec skrz potravinový řetězec skončit na našem vlastnim talíři.

Třpytky a glitry se nenacházejí pouze tradičně na různých vánoních dekorativních  předmětech, ale i v  v každodenní kosmetice, specializovaném make-upu, vlasových produktech a party doplňcích.

"Ve skutečnosti se dostanou do všeho a navzdory jejich malým rozměrům mohou mít ničivý dopad na lidi i na zvířata," napsala Trisia Farrellyová, sociální antropologka na Masseyově univerzitě na Novém Zélandu a odborník na odpadové plasty.

Kosmetické třpytky vyrobené lepením hliníku s polyethylentereftalátem (PET) - působí na citlivé ekosystémy. Je to proto, že PETs vylučuje chemikálie, které narušují endokrinní systém, což při konzumaci mořskými živočichy může způsobit nepříznivé vývojové, reprodukční, neurologické a imunitní účinky, "uvedla Farrellyová. V nedávné studii se ukázalo, že mikroplasty významně ovlivňují míru reprodukce ústřic.

Reklama

Studie provedená na Univerzitě v Gentu zjistila, že Evropané, kteří konzumují měkkýše, mohou konzumovat až 11 000 mikroplastů ročně.

Kde všude se můžeme v současnosti se třpytkami setkat: vánoční i jiné dekorační předměty, hračky pro děti, umělé květiny, kosmetické výrobky (přípravky na obličej, vlasy, nehty, tělo), výtvarné potřeby, bižuterie, oblečení.

Autor: MK
Zdroj: Ecowach

Reklama

Komentáře

Gabča (Po, 17. 12. 2018 - 10:12)
Třpytky nemám ráda. Loni dokonce holčička na Slovensku skončila kvůli šatům se třpytkami v nemocnici. http://prask.nova.cz/clanek/novinky/pozor-na-tyhle-divci-saty-pokud-je-uvidite-vyhnete-se-jim-obloukem-mohou-vasemu-diteti-ublizit.html
verka (Po, 17. 12. 2018 - 23:12)
Je legrační (spíš nelogické), že u tohoto článku je reklama na krém, který právě toto obsahuje. Kolikrát tu člověk fakt neví, co si má myslet...
Kamila (Po, 17. 12. 2018 - 23:12)
To Radiance serum od Manuky Doctor zadne trpytky neobsahuje. Mam ho doma, je skvele a rozhodne nevypada tak jako na te reklame. To melo asi byt umelecke vyjadreni te zarive pleti. Ta fotka je dost stara. V UK litala pred par lety. Tyhle vyzkumy o negativnim vlivu glitters jsou publikovany posledni rok. V UK se to opravdu dost nyni resi.
M. (Po, 9. 12. 2019 - 11:12)
V kosmetice Manuka Doctor žádné třpytky nejsou. Některé přípravky obsahují pravé 24-karátové zlato, které je měkké, vstřebává se a má pozitivní účinek na ochranu kolagenních vláken v pleti.
Eva (Čt, 17. 1. 2019 - 06:01)
Mně se třeba třpytky a glitry moc nelíbí. Přijde mi to jako hrozný kýč. Hlavně teda na oblečení. Dávám přednost jednoduchosti, ve které je krása. Ráda nosím pohodlné oblečení, které mi sedí a cítím se v něm dobře a přesně takové vždy najdu na https://www.onlinesekac.cz/second-hand-damske/c-4?ignore=IMAGETEMPLATE .
Reklama