Reklama

Přírodní impregnace dřeva neuvolňuje škodlivé výpary

Nepoužívejte polyuretanové laky na dřevo. Řada z nich obsahuje diisokyanát, látku dráždící dýchací cesty, a všechny tyto výrobky obsahují i jiné organické těkavé látky (VOC).

Mezi nejtoxičtější přípravky patří dvousložkové laky, které se před aplikací musí smíchat. Olejem modifikované uretany obvykle uvolňují méně výparů.

Vyzkoušejte přírodní oleje, které proniknou do dřeva, ale nechají ho dýchat. Dobrou volbou je především tungový olej (neboli čínský dřevný olej), který se získává z tungovníků. Zkontrolujte, zda výrobek neobsahuje syntetické pryskyřice.

Krásný a odolný povrch vytvoříte pomocí včelího vosku. Jako podkladovou vrstvu naneste přírodní olej.

Využijte přirozené kresby dřeva.     Klihové nátěry se vyrábějí v celé škále odstínů, které dřevu dodají letitý vzhled a zvýrazní jeho kresbu. Další druhy mořidel a impregnačních nátěrů dodají dřevu zabarvení a přitom nepotlačí jeho přirozený vzhled.

Reklama

Šelak je vhodný k ošetření dřevěných polic nebo impregnovaného dřeva, případně i výrobků z dřevotřísky, které jsou zdrojem škodlivých výparů. Vyrábí se z přírodní pryskyřice vypouštěné druhem asijského hmyzu, je stoprocentně přírodní, snadno se nanáší a nezapáchá. Asi 2 -3 hodiny po jeho zaschnutí je povrch matově lesklý. Lze jím natírat neošetřené, ale i ošetřené dřevěné plochy.

Mějte na paměti, že kvůli ochraně dřevěného povrchu je třeba některé přírodní impregnace, například oleje nebo včelí vosk, nanášet častěji, na rozdíl od syntetických laků.

Zdroj: Žijeme v souladu s přírodou, nakladatelství Reader´s Digest Výběr

Reklama

Komentáře

Reklama