Reklama

Suchý nebo vlhký vzduch v místnosti?

Příliš suchý vzduch zvyšuje riziko infekce viry z ovzduší, příliš vlhký zase podporuje růst plísní a množení roztočů. Jak nenarušit tuto křehkou rovnováhu a jaké jsou vlastně optimální teploty v domácnosti a ideální vlhkosti vzduchu?

Na tyto otázky přinášejí odpovědi specialisté z portálu ProAlergiky.cz.

Na vnitřní straně oken se objevily kapičky vody, na stěnách, pod linem nebo za nábytkem vyrašila plíseň. To všechno jsou indikátory, že se v domácnosti odpařuje velké množství vody a z důvodu nedostatečné ventilace nemá pára cestu, jakou by mohla uniknout ven. I snaha o tepelnou úsporu, strach z účtu za energie a omezené větrání jsou v mnoha domácnostech příčinami vlhkosti a následných potíží.

Přijít na to, že je v domácnosti vzduch naopak příliš suchý, je o poznání komplikovanější, neprojevuje se totiž tak rychle a viditelně. „Suchý vzduch přispívá k vysychání sliznic horních cest dýchacích, a to nejen u alergiků, ale i u zdravých jedinců. Mezi typické zdravotní problémy pak patří suchý, dráždivý kašel, škrábání v krku, záněty nosohltanu, opakované laryngitidy, vysušená pokožka, popraskané rty, únava a pálení očí,“ říká specialista na alergie Michal Závacký.

Čistý vzduch – kvalitnější život

Reklama

Lidský organismus spotřebuje v klidovém režimu za hodinu asi 500 litrů vzduchu, při fyzické námaze ještě mnohonásobně více. Čistota a kvalita vzduchu jsou tak klíčové, aby nedocházelo ke vdechování prachu, pylů, spor plísní, bakterií a jiných neviditelných částic, které mohou u citlivějších osob vyvolat alergické reakce a jiné potíže. Jak vytvořit v bytě optimální prostředí, abyste předešli zdravotním problémům?

Normální a zároveň ideální vlhkost vzduchu v místnosti se pohybuje kolem 50 %. Je nutné nicméně doplnit, že správná vlhkost závisí na teplotě vzduchu, zdravotním stavu a dalších podmínkách. Doporučovaná hodnota 50 % platí pro teplotu vzduchu 21 °C. Pokud teplota klesá, je potřeba vlhkosti více, pokud stoupá, tak méně,“ uvádí Michal Závacký z portálu ProAlergiky.cz.

 

Vhodná vlhkost podle teploty

22 °C – 40 až 60 %

20 °C – 45 až 70 %

18 °C – 60 až 70 %

 

Pokud už trpíte zdravotními potížemi, upravení vlhkosti vzduchu může být cestou, jak je zmírnit. „Při alergiích na roztoče udržujte vlhkost spíše v dolní polovině uvedeného rozmezí, při náchylnosti k nemocem dýchacích cest zase v té horní, která pomůže při jejich zvlhčování. U astmatiků je nutné dodržovat střed tohoto rozmezí a především se vyhýbat prudkým změnám,“ radí specialista.

Nejdřív měř, potom řeš

Ke zjištění vlhkosti vzduchu a vnitřní teploty slouží vlhkoměry. Poznat příliš vysokou nebo naopak příliš nízkou vlhkost je obtížné a spoléhat se jen na své smysly se nemusí vyplatit. Než přistoupíte ke koupi jakéhokoliv přístroje na úpravu vzduchu v domácnosti, zjistěte nejdřív, jestli vůbec nějaké potíže s vlhkostí máte. Vlhkoměr nebo meteostanici je dobré používat i po zakoupení odvlhčovače nebo zvlhčovače. Většina těchto přístrojů má sice zabudovaný senzor vlhkosti, hodnoty ale měří jen v bezprostředním okolí přístroje a na druhém konci místnosti může být hodnota odlišná.

Vlhkost pod kontrolou

Vlhko se netýká jen starých domů, ale často i rekonstruovaných objektů a novostaveb, kde kvůli přílišné izolaci nemá vlhkost kudy odcházet. Pro domácnosti s přebytečnou vlhkostí je praktickým pomocníkem odvlhčovač vzduchu.

Reklama

Komentáře

Reklama