Reklama

Třetině Čechů je v práci zima

Mrazivé počasí je nepříjemné především pro lidi, kteří pracují venku, chladno je ale často i lidem v nedostatečně vytápěných kancelářích. Na zimu na pracovišti si podle průzkumu společnosti Preventado stěžuje každý třetí pracující Čech, 42 % Čechů navíc nemá možnost teplotu v práci regulovat.

 

Teplota na pracovišti a ochrana zaměstnanců před chladem je předmětem nařízení vlády.  Optimální teplota pro kancelářskou práci náročnou na pozornost by se měla pohybovat mezi 21 a 23° C. Společnost Preventado, která se zabývá ergonomií a ochranou zdraví při práci, v aktuálním průzkumu zjistila, že 34 % Čechů teplota v práci nevyhovuje, stěžují si hlavně na zimu. „Zaměstnavatel je povinen zajistit odpovídající teplotu na pracovišti, případně ochranu před chladem. Podle našich poznatků jsou ale pracoviště často nedostatečně vytápěná, což potvrzují i výsledky průzkumu.

Téměř 30 % pracujících Čechů navíc podle průzkumu vadí, že si teplotu v práci nemohou regulovat,“ komentuje výsledky Radim Pektor ze společnosti Preventado.

Z průzkumu dále vyplynulo, že většina Čechů (59 %) preferuje teplotu mezi 20 a 22 stupni, ženy přitom vyžadují vyšší teplotu než muži.

Legislativní ochrana před zátěží chladem je důležitá především u profesí, které vykonávají práci venku. V případě poklesu teploty pod 10 °C musí být zaměstnanec vybaven speciálním tepelně izolačním oděvem, při teplotě 4 °C a méně má navíc nárok na rukavice, zimní obuv, teplý ochranný nápoj a každé dvě hodiny na přestávku v takzvané ohřívárně. „Legislativa také upravuje maximální dobu nepřetržité venkovní práce, při teplotách -10,1 až -20 °C by neměla přesáhnout jednu hodinu, do teploty -30 °C pak 30 minut, za nižších teplot by se venkovní práce neměla, až na výjimečné situace, vykonávat vůbec,“ vysvětluje Radim Pektor. Ze zkušeností společnosti Preventado jsou však tato opatření často podceňována, a to nejen zaměstnavateli, ale někdy i samotnými zaměstnanci, kteří nedodržují pravidelné přestávky a neoblékají se dostatečně teple.

Reklama

„Rizik podceněné ochrany před chladem je spoustu, od omrzlin a nachlazení až po ohrožení života podchlazením. Rizikovou skupinou jsou paradoxně živnostníci, na které se ochranná legislativní opatření nevztahují. Například prodejci na vánočních trzích často tráví na mrazu skoro celý den bez přestávek, svařák jako ochranný nápoj přitom nelze doporučit, alkohol totiž riziko podchlazení ještě zvyšuje. Doporučil bych jim například bateriově vyhřívané vesty, rukavice nebo ponožky,“ doplňuje Radim Pektor.

 

Reklama

Komentáře

Karel (Čt, 13. 12. 2018 - 13:12)
Komu je v práci zima, může to v krajním případě vyřešit prací v uhelném dole. Nejlépe ve sbíječkou dovrchně raženém důlním díle. Je tam takové horko,že i v zimě můžete pracovat úplně nazí a vylévat pot z holínek. Zvedání zbíječky nad hlavu také přádně zahřeje. Nevýhodou je, že se tam kromě tepla hromadí i metan a můžete se udusit. Ani padání uhlí na nahé tělo není nic příjemného a pocity pří důlních otřesech obzvlášť. Takže výběr práce v chladu nebo teple je těžký.
skákavec (Čt, 13. 12. 2018 - 14:12)
To jak bejvalka, které jsem se musel na konec zbavit. Vůbec se jí nechtělo fachčit. Nakonec si v zimě našla práci v masokombinátu, nadávala, že jí je tam hrozná zima a že se to nedá vydržet a po čtrnácti dnech utekla.........................Pak v létě, když byly nejhorší vedra, tak si našla práci v pekárně, nadávala, že jí je tam velké vedro a že se to tam vůbec nedá vydržet a samozřejmě odtut po čtrnácti dnech taky utekla.----------------------Co s takovou.

Tara (Čt, 13. 12. 2018 - 14:12)
Tak u hodně prací se dnes sedí u stolu za počítačem a to člověku je zima i při 22 stupních celsia. Dřív se člověk musel zvednout a jít aspoň zařadit papíry. Dnes se da "ulozit" . U nás ve firmě se teď rozmáhá trend objednávání jídel přes internet, takže ani na ten oběd se nejde.
Alena (Čt, 13. 12. 2018 - 17:12)
Co máme dělat, když máme v práci každé pondělí 16 - 19 stupňů celsia. To máme v místnosti, ale když jsme na chodbě na recepci, tak jsme na otevřeném prostranství, kde se stále otevírají dveře každou chvíli ven a větrá se tam. Nemáme recepci zajištěnou tak, aby se dala zamknou a bylo v ní teplo. Na chodbě je velká zima, když tam musíme sedět celý den. Někdy tam máme 14 - 19 stupňů celsia. Děkuji za radu.
ronnavis (Pá, 14. 12. 2018 - 00:12)
já pracuji v chladném skladu a zaměstnavatel mi žádné teplé oblečení nedal. jen monterky. jedny. na rok. rozpadly se po dvou měsících. ale nevadí mi to. mám spoustu hadrů z předchozí práce, kde jsme museli fasovat mnohem víc oblečení, než jsme upotřebili, a to ať jsme chtěli, nebo ne. v létě tam v plechové hale teplota stoupala nad 37 stupňů a větráky jely ze všech stran. ne každý ten průvan snesl, tak byly hádky. chudáci háklivci, byli navlečení jako sněhuláci a stejně trpěli víc, než my potiči. zdrhnout v létě do obří ledničky bylo super, ale teď mám často ztuhlé promodralé ruce. bude to chtít nějaké upravené rukavice, člověk si musí umět poradit. když mě v plechové robotárně ofouklo od větráku, stačilo si na ono háklivé místo na krku nalepit kus hadru o přesných rozměrech, aby větrák nemusel přestat větrat. a na začátku každé směny svést lítý boj o získání toho cenného přístroje.
letos na pohovoru v jedné firmě, výrobna byla stará plechová bouda, vyvstal dotaz: jaké tu máte teploty v létě a v zimě? odpověď: v létě 60, v zimě kolem nuly. roztomilé. chlapi nefasovali nic. a dělali skoro za minimálku. některá rozhodnutí lze těžko pochopit.
Martin (Pá, 14. 12. 2018 - 07:12)
Člověk se diví, co si Češi nechají kvůli minimální mzdě, která je opravdu minimální, líbit. Nevěřím, že by něco takového bylo možné i na západě. Když člověk vidí Francouze, jak bojují a přitom oproti nám mají úplně jiné mzdy a pracovní podmínky.
Reklama