Reklama

V ČR se může šířit nebezpečná bakterie napadající stromy

Ústřední kontrolní a zkušební úřad zemědělský (ÚKZÚZ) se obává šíření bakterie Xylella fastidiosa, která napadá okrasné a ovocné stromy nebo vinnou révu, na českém území. Do českých domácností se mohla dostat na zakoupených rostlinách okrasného vítodu myrtolistého z Hornbachu nebo Bauhausu.

Potenciálně nakažené rostliny pocházely ze Španělska, sdělil ústav v tiskové zprávě. Bakterie pochází pravděpodobně z Ameriky, v Evropě se šíří od roku 2013. V Itálii zlikvidovala produkci oliv v oblasti Apulie, byla potvrzena také ve Francii, Německu a ve Španělsku.

Bakterie napadá více než 200 druhů rostlin, včetně třešní, broskvoní, hrušní, jahodníků, dubů nebo fíkusů. Napadené rostliny v krátké době uhynou, ochrana pomocí pesticidů neexistuje.

Letos v únoru informovali Španělé ÚKZÚZ, že v tamní okrasné školce je podezření na výskyt této bakterie. Loni se z této školky dovezlo 56 rostlin vítodu, které zamířily do 14 zahradnických center v sedmi městech v ČR, 11 rostlin pak na Slovensko. “Celkem 44 dodaných rostlin vítodu na území ČR bylo prodáno následně po dodání již v roce 2016 v maloprodeji soukromým osobám. Zachycena a laboratorně testována byla zatím jediná rostlina z původní dodávky, která je v tomto okamžiku ve stadiu vážného podezření na výskyt bakterie,“ sdělila za ústav Ivana Kršková.

Ústav se obává toho, že se mohla zatím bakterie rozšířit v loňském roce na okolní rostliny pěstované v zahradách. Prosí proto občany, kteří si vítod myrtolistý loni v Plzni, Praze, Brně, Olomouci, Ostravě, Hradci Králové nebo v Liberci koupili, aby se ozvali na kontakty uvedené na webu.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

! (Po, 3. 4. 2017 - 08:04)
Neškodilo by uvést trochu podrobností, např. jak se choroba projevuje a jak se šíří.
Jitka (Po, 3. 4. 2017 - 10:04)
koukni na obrázky na googlu - https://www.google.cz/search?q=Xylella+fastidiosa&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi2tqr19IfTAhUmS5oKHQHUCIEQ_AUICCgB&biw=1919&bih=848
zahradník (Po, 3. 4. 2017 - 14:04)
Neškodilo by uvést trochu... a neškodilo by kdybys použil vyhledávače, napsal i ve zprávách, třeba na Lidovkách, divil by ses co ti tam vyleze o stromech, chorobách. Tady akorát zasíráš Doktorku neobvyklým tématem.
Jitka (Po, 3. 4. 2017 - 16:04)
Toto je náhodou dobré téma i pro Doktorku. Lidi by si měli uvědomit, že bez stromů zajdeme. A podobně jako se šíří bakterie na stromech, na kterou nezabírají žádné pesticidy, tak se šíří i infekce, na které přestávají zabírat antibiotika. Ono totiž se to chce o přírodu a zdraví starat komplexně a ne jen spoléhat na chemii.
! (Út, 4. 4. 2017 - 08:04)
Pro zahradníka: Když už někdo o něčem plká, mohl by alespoň říci, o čem. Nepovažuji za praktické ověřovat jeho bláboly pomocí Google.
Jitka (Út, 4. 4. 2017 - 08:04)
Pro zahradníka: Když už...A kde prosimtě někdo o nečem plká - článek je tisková zpráva ČTK a je tam odkaz na stránky webu Ústředníko zkušebního a kontrolního ústavu zemědělského, kde se můžeš dočíst víc. Mně přijde, že jsi prostě rejpálista. Tohle přece nejsou stránky, kde se budou podávat nějaké podrobné informace o napadených rostlinách, pro základní informování lidí to stačí a kdo chce vědět víc, tak si to lehce najde. Asi jde nejvíc o to, aby se informace royšířila a lidé, co nakažené rostliny v obchodě koupili, se přihlásili, aby se bakterie nešířila.
! (Út, 4. 4. 2017 - 15:04)
Jitko, možná jsem rejpalista. Ale když někdo koupil kytku a získal informaci, že MŮŽE být postižená infekcí, ale nezná její příznaky, tak ji těžko půjde vrátit prodejci. Nehledě na to, že prodejce MŮŽE prohlásit, že kytka je zdravá a reklamace je neoprávněná.
zahradník (Út, 4. 4. 2017 - 17:04)
Jitko, možná jsem... nejsem také rejpalista, ale těžko bude bakterie na květinách, když je na stromech ato ještě na určitých druzích, těžko ji pozná i odborník natož laik.
Navíc není vůbec jisté že to není aprílový žert!
Grafióza která má na svědomí uhyn jilmů se pozná prosycháním větví, na borovicích které mají ve svazečku 3 jehlice řádí houba. Hynou borovice jako vejmutovka.
Jitko o čem chceš zde psát, když ani nevíš že pesticidy jsou na plevel, jediné co bude proti těmto bateriím užitěčné je uříznout a spálit! Antibiotika jsou ti akorát pro kočku.
Jitka (Út, 4. 4. 2017 - 21:04)
Jitko, možná jsem.... Lidi nemaji co posuzovat, zda je rostlina nakazena. Je to vyzva, aby lidi, co tu tu rostlinu zakoupili, se prihlasili - bud na tom urade nebo u prodejce.
Jitka (Út, 4. 4. 2017 - 21:04)
nejsem také rejpalista, ale...Nikde jsem nepsala, ze by na tu bakterii meli zabirat antibiotika. Prispevek jsi pochopil uplne jinak, nez byl myslen. Ja si myslim, ze vsechny Atb, pesticidy, herbicidy a dalsi latky jednou prestanou uplne fungovat a budou tzv. " pro kocku" Jinak pesticidy jsou latky, ktere pusobi proti rostlinnym a zivocisnym skudcum slouzici k ochrane rostlin. Herbicid je pesticid fungujici proti plevelu.
bezzemek (Út, 4. 4. 2017 - 23:04)
Jedná se o bakterii Xylella fastidiosa původem z amerického kontinentu, poprvé byla zjištěna v Itálii vr. 2013, kde zlikvidovala veškerou produkci oliv v Apulii. Přes všechna opatření se šíří dál, vyskytuje se v Německu, Francii a Španělsku. Napadá ovocné stromy převším peckoviny, broskve, merunky, třešně. Také okrasné stromy, révu vinnou, jahodník, dub, vrbu, ficus, fuchsie a další druhy. Hostitelská rostlina jsou běžné zemědělské plodiny, vojtěška, slunečnice, jetel.
Běžná ochrana nefunguje, dopad ne vegetaci může být obrovský.
takže máme co řešit, nejen běžence, cikány, terorismus.
Marta (St, 19. 7. 2017 - 18:07)
Tak jsem četla, že naštěstí se v ČR nešíří.
Reklama