Reklama

Ve Francii chce vláda do 3 let zakázat glyfosát, většina zemědělců je však skeptická

Evropská unie v listopadu prodloužila licenci herbicidu glyfosát o pět let. Francie má podle unijního práva stejně jako jiné země možnost rozhodnout se v této věci samostatně. Podle prezidenta Emmanuela Macrona se ve Francii tato karcinogenní látka obsažená v přípravcích na hubení plevelů (Roundup a pod.) nebude do tří let používat. Francouzští zemědělci nepovažují tento slib za reálný.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 2015 dospěla k závěru, že glyfosát může vyvolat rakovinu. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.

Macron dal zemědělcům a vědcům tři roky, aby našli náhradu, ale termín je podle mnohých nereálný. “Tři roky nestačí, potřebujeme na přizpůsobení se přání veřejnosti delší čas,“ sdělil Hervé Fouassier, jemuž patří 200hektarové hospodářství jižně od Paříže. Podle dalších není ani pětiletý odklad dostatečný. Zatím není znám žádný herbicid cenově s glyfosátem srovnatelný.

Francie je v Evropě největším producentem obilí. Přípravky na bázi glyfosátů se nepoužívají jen v zemědělství, ale oblíbili si je i zahradníci nebo například údržba železnic.

Glyfosát, který je obsažen v herbicidu Roundup, umožňuje hubit plevel, aniž by zemědělci museli pole častěji ošetřovat mechanicky. Účinný je také na kamenitých půdách nebo tam, kde je plevel hluboce zakořeněn. Při jeho aplikaci se musejí použít ochranné masky o oděvy.

Reklama

Pokud se levná alternativa nenajde včas, hrozí Francii podle kritiků Macronova záměru ztráta konkurenceschopnosti v unii i v celosvětovém měřítku, když jiné země budou glyfosáty dále používat.

Podle průzkumu firmy Ipsos by zákaz glyfosátů znamenal pro francouzský obilnářský sektor ztrátu 1,1 miliardy eur (28 miliard Kč) a pro vinařství 900 milionů eur, protože by se v důsledku nižší úrody snížil export.

V klidu jsou pouze pěstitelé, kteří už nyní dodržují ekologické zásady. Marc Leprince má 210 hektarů polí a obejde se bez glyfosátu. Střídá plodiny, pěstuje co nejvíce druhů a plevel odstraňuje mechanickým způsobem. Zvyšuje to sice náklady, ale podle Leprince se to vyplatí. “Zákazníci musejí pochopit, že ceny potravin budou kvůli využité takové technologie vyšší,“ řekl.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama