Význam starého či mrtvého stromu

Většinou jsme zvyklí vše staré, tlející z přírody odstraňovat. Pařezy, spadlé větvě, listí či starý kmen stromu však poskytují ideální podmínky pro nový život. Plno živočichů nachází v dutinách starého stromu úkryt či potravu. Tlející zbytky stromu dodávají živiny půdě a umožňují zdravý růst rostlin.

Starý strom vytváří důležitý habitat pro:

Drobné savce – např. veverky, netopýři, lasičky, v dutinách mezi kořeny pak bydlí ježci, hlodavci i šelmy

Ptáky – sovy, žluny, sýkorky, puštíky, datly, brhlíky, kavky, lejsky, strakapoud…

Hmyz – včely, motýly, můry, brouky, blanokřídlí, pavouky, ploštice, pestřenky, škvory, zlatoočka

Žáby

Mloky

Houby

Mechy a lišejníky

Poloparazitické rostliny jako např. jmelí

V přírodě není nic bez významu a vše bývá znovu využito v cyklu smrti a zrození. Nelikvidujme a neuklízejme proto vše a všude. Ponechme místa, kde může příroda konat své dílo. I na každé zahradě může být kout, který je ponechán svému osudu a nemusí vypadat nijak nevzhledně. Starý strom lze nechat porůst např. popínavou přírodní růží rambler. Tyto romantické růže pocházející z Anglie rostou velmi rychle a nepotřebují žádnou speciální údržbu. Kaskády vonících květů se na podzim promění ve velké ozdobné červené šípky. Hromádky starých větviček se mohou schovat za trsy vysokých trvalek či pod keře, jejichž růst budou přirozeně podporovat tím, jak se budou rozkládat a uvolňovat živiny. Mezitím mohou poskytnout úkryt třeba ježkovi.

Autor: MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Vejnar
  Vejnar (anonym)

  je to důležité pro zachování rovnováhy v přírodě.

  Feb 14, 2020
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Mrtvé staré stromy jsou důležité k tomu, aby v případě vichřice mohly spadnout někomu na hlavu (viz nedávno Sabina).

  Feb 14, 2020
 • Obrázek uživatele Jarda
  Jarda (anonym)

  Asi je myšleno právě to různě spadané dřevo. Ne vše se musí ihned z lesa odklidit. Znám majitele, kteří úzkostlivě uklízejí každou spadanou větvičku, aby byl v lese pořádek. Výsledkem je, že les je bez života a samozřejmě byl napaden i kůrovcem. Já staré nemocné stromy na svém pozemku nechal ořezat profesionálem, aby nemohly nikoho zdranit, ale aby plnily dál ekologickou funkci. Předchozí majitel, který zažil polom při vichřici, spadané stromy prodal, ale aspoň nechal docela vysoké pařezy, což je též prospěšné. Dnes je vidět, kolik je v těch rozpadajících pařezech života.

  Feb 14, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama