Zelená úsporám: Na co můžete získat dotaci?

Program Zelená úsporám je rozdělen do tří základních částí. A- Úspora energie na vytápění, B - Výstavba v pasivním energetickém standardu, C- Využití obnovitelných zdrojů energie pro vytápění a přípravu teplé vody.

 

Na co můžete získat dotaci

1. Částečné zateplen í

Musíte si vybrat alespoň jednu z následujících úprav a zároveň díky ní ušetřit nej­méně 20 procent ročně (přesněji - o toto procento snížit roční potřebu tepla na vytápění). Kdvž ušetříte 30 procent, dotace bude vyšší.

 

a) zateplit vnější stěny

b) u vytápěného podkroví zateplit střechu, u nevytápěného strop nejvyššího patra

c) zateplit strop nevytápěného sklepa, podlahu nad zeminou nebo nevytápěným sklepem

d) zateplit stěnu mezi vytápěnou a nevytápěnou částí domu, třeba mezi domem a garáží

e) výměna oken a vstupních dveří

f) pořízení systému řízeného větrání s rekuperací tepla

Příspěvek na částečné zateplení na jeden dům je možné dostat jen jednou, takže nemůžete se státní podporou nejdřív jen vyměnit okna a příští rok chtít přispěv třeba na zateplení střechy. Druhou dotaci získáte, jen když dalšími úpravami dosáhnete celkového zateplení.

2.   
Celkové zateplení

Úpravami musíte dosáhnout roční potřeby tepla na vytápění nejvýše 70 kWh/m2 a ve srovnání s původním stavem ušetřit nejméně 40 procent. Když snížíte potře­bu tepla pod 40 kWh/m2, dotace bude vyšší. Zpravidla to znamená zateplit záro­veň stěny, střechu nebo strop nejvyššího patra, podlahu v přízemí či strop sklepa a vyměnit okna a vstupní dveře. Lze to udělat i ve dvou etapách: v první požádat o dotaci na částečné zateplení, ve druhé dokončit celkové zateplení.

3.   
Pasivní dům

Dotaci dostanete na nový pasivní dům či byt včetně pasivní přístavby se samostat­ným bytem, ale také pokud se vám podaří zateplit starší dům tak dobře, že z něj uděláte pasivní. To druhé je v praxi velmi těžko proveditelné a dost nákladné.

4.  Ekologické vytápění

Státní příspěvek získáte na:

a)   ekologický kotel na biomasu (zplyňovací kotel na dřevo, kotel na peletky),

b)   tepelné čerpadlo (typ země-voda, vzduch-voda, voda-voda, vzduch- vzduch).

Buď si je musíte pořídit do novostavby, nebo jimi nahradit staré neekologické vy­tápění uhlím, koksem, lehkým topným olejem či elektřinou, včetně přímotopů. Na dražší kotle s automatickým přikládáním (na peletky) je vyšší dotace.

5.  
Solární kolektory

Je jedno, jestli máte nový či starší dům, stát vám přidá na solární systém, kterým budete buď jen ohřívat vodu, nebo i přitápět.

6.  
Dotační bonus

Kdo zažádá   o dotaci současně na více úprav, třeba celkové zateplení a ekologický kotel nebo stavbu pasivního domu společně se solárními kolektory, kromě příspěvků na jednotlivé úpravy dostane navíc bonus.

7.  
Projekt a energetické hodnocení

Stát přispěje na proje ktovou dokumentaci a energetické hodnocení (odborný posudek), které jsou nezbytnými přílohami k žádosti o dotaci. Při kombinaci více úprav získáte podporu na všechny potřebné projektové dokumentace, energetické hodnocení stát podpoří pouze jednou.

Na co dotaci nezískáte

-        Na opravy a montáže provedené svépomocí - je nutné si najmout někte­rou z firem zapsaných do Seznamu odborných dodavatelů. Jen na stavbu pasivního domu lze najmout jakoukoliv firmu na trhu.

-        Na úpravy dokončené před 1. dubnem 2009.

-        Na tepelné izolace v novostavbě.

-        Na stavbu nízkoenergetického domu.

-        Na zateplení či kotel na chatě, která není vedená stavebním úřadem jako stavba k trvalému bydlení, ani v domě, ve kterém nebydlíte nebo který nepronajímáte.

-        Na náhradu plynového kotle novým, ekologickým.

-        Na nový kotel na uhlí, elektřinu nebo plyn.

-        Na solární elektrárnu z fotovoltaických panelů.

Zdroj: Bydlete úsporně - CPRESS

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Nika
  Nika (anonym)

  Dotace skončily v říjnu 2010. Jste normální dávat tento článek dnes? Mnoho lidí žádost nestačilo podat, mělo to být do r.2012. Přišli tak o prachy a vy lákáte další?

  Dub 15, 2011
 • Obrázek uživatele jan-blazej
  jan-blazej (anonym)

  Uvolněna letos bude jen jedna miliarda, ale k ní zřejmě normální člověk nedosáhne.

  Dub 15, 2011
 • Obrázek uživatele srdik
  srdik (anonym)

  Taky jsem už zateploval, foukanou izolací Climatizer Plus a na tu já nedám dopustit. Přišla firma, udělal nám zateplení domu a teď jsem doma v teploučku a vím že je to i proti plísni.

  Pro 14, 2011
 • Obrázek uživatele Rob
  Rob (anonym)

  Dekujeme firme Climatizer Plus za reklamni fake prispevek v diskuzi. Jako odmena za komentarovy spam si tuto firmu pridavam do seznamu neserioznich a podvodnych firem.

  Pro 14, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama