Zrak a zdraví

Zdravé osvětlení je důležitou součástí zdravého životního stylu a přispívá k lepšímu zraku, zdraví a pohodě. Ještě před sto lety devadesát procent světové populace pracovalo venku. Nyní devadesát procent lidí na světě pracuje uvnitř za umělého osvětlení, ale se změnou pracovního rytmu nepominula lidská potřeba vyváženého světla. Naše oči nejlépe vidí v přirozeném osvětlení

Obyčejné žárovky nebo zářivky jsou však nevyvážené a vytvářejí žluté nebo nazelenalé světlo. Za tohoto nevyváženého osvětlení se naše oči musejí více namáhat, aby viděly: v podstatě si namáháme zrak, abychom vyrovnali nedostatečně vyvážené světlo.

Volba zdravého osvětlení je jednou z nejsnadnějších věcí, které můžete udělat, abyste si po celý život udrželi zdravý zrak a dobrý životní pocit. Verilux navrhl zdravá svítidla pro vaše různorodé potřeby – včetně účelového, prostorového a přímého osvětlení.

Chraňte svůj zrak

Vždy pracujte při jasném světle. Jednou ročně si nechte odborně prohlédnout zrak. Venku na slunci vždy noste kvalitní sluneční brýle s ochranným UV filtrem.

Zrak po čtyřicítce

Všimli jste si, že se vám hůře čtou čísla v telefonním seznamu? Držíte si drobný tisk dále od očí, abyste lépe zaostřili? Namáháte si zrak nebo vás rozbolí hlava, když čtete, šijete nebo děláte nějakou ruční práci? Kolem čtyřicítky zaznamená mnoho lidí určité potíže při čtení drobného písma nebo při rozpoznávání detailů zblízka, ačkoli doposud neměli se zrakem žádné problémy.

S věkem se oční čočka mění, což ovlivňuje reakci oka na světlo. Zornice se zmenšuje a čočka ztlušťuje, absorbuje více světla a rozptyluje jej. Tyto změny jsou normální, ale v mnoha lidech vzbuzují obavy, protože se musejí potýkat se sníženým vnímáním kontrastu a s horší citlivostí vůči barvám.

Jasnější světlo a správně nasměrované účelové osvětlení může pomoci překonat potíže, spojené se změnami vidění po čtyřicítce.

Lampy Verilux poskytují přirozené světlo a jsou navrženy tak, aby zajišťovaly optimální účelové osvětlení, zvláště pro lidi po čtyřicítce. Řada HappyEyes nabízí jasnější, bílé světlo a snížené oslnění.

Tupozrakost

Při tupozrakosti je snížená zraková ostrost. Tuto vadu nelze napravit obyčejnými brýlemi, kontaktními čočkami, pomocí léků ani chirurgicky. Znemožňuje zvládání každodenních úkolů, jako je čtení či vytáčení telefonního čísla. Odhaduje se, že ve Spojených státech amerických trpí tupozrakostí přes tři miliony lidí a kolem 12 milionů lidí má nějakou větší či menší zrakovou vadu, kterou nelze napravit brýlemi.

Osvětlení Verilux vám může pomoci překonat některé potíže s tupozrakostí, abyste mohli i nadále vést nezávislý a plnohodnotný život. Lighthouse International, přední organizace pro pomoc lidem s vadami zraku, schválila většinu výrobků Verilux pro použití zrakově postiženými lidmi.

Účelové osvětlení

Účelové osvětlení je směrové osvětlení (jako například lampy na psací stoly), které se používá, chcete-li si posvítit na určitý předmět nebo práci, například knížku či vyšívání. Naproti tomu ambientní osvětlení osvětluje celé prostředí. Může sice vytvářet příjemnou náladu či pěkný vzhled, ale neposkytuje vhodné, zdravé světlo pro čtení, zájmovou činnost a práci u stolu. Lampy od firmy Verilux poskytují jasné směrové světlo, takže lépe uvidíte drobné písmo a malé detaily bez přílišné oční námahy a oslnění. Světlo si můžete snadno nasměrovat přesně tam, kam potřebujete, protože všechny naše lampy jsou nastavitelné.

Účelové osvětlení Verilux vám umožňuje, abyste se déle a v pohodě věnovali svým oblíbeným činnostem.

Studie prokázaly, že správné osvětlení může výrazně ulevit od bolestí hlavy, rozostřeného vidění, pocitu suchých očí a oční námahy. Naše lampy jsou skutečně "nástroje pro lepší vidění" – byly navrženy tak, aby nejen osvětlovaly váš pracovní prostor, ale též chránily váš zrak.

Sezonní deprese

Pro sezonní afektivní poruchu je typická deprese, spjatá s určitým ročním obdobím, zvláště s podzimem či zimou. Vyvolává ji úbytek slunečního záření.

K příznakům patří ospalost přes den, únava a snížená schopnost soustředění. Sezonní deprese postihuje dospělé a je čtyřikrát častější u žen než u mužů.

Simulátor slunečního světla HappyLite R Deluxe od Veriluxu prokazatelně ulevuje od příznaků sezonní deprese: dodává "sluníčko", aby vašemu tělu dodal energii a přispěl k celkové duševní pohodě a čilosti.

Syndrom CVS

Na počítači každý den pracuje přes 143 milionů Američanů a podle odhadu přes 50 % z nich trpí zrakovou námahou (Computer Vision Syndrome). Při prevenci či snížení příznaků zrakové námahy u počítače je rozhodující zdravé osvětlení, které snižuje přezáření a oslnění. Svítidla Verilux vám umožňují měnit úhel a ostrost světelných paprsků. Snižují přílišné oslnění a vy si můžete uzpůsobit hladinu světla podle potřeby.

Účelové osvětlení Verilux ulevuje oční námaze, snižuje oslnění a zmírňuje příznaky syndromu CVS.

Ohlasy zákazníků

"Život je příliš krátký, aby si ho člověk kazil špatným osvětlením. Děkuji."

"Verilux je ideální světelný zdroj, který vám ukáže váš domov v pravých barvách. Pracuji jako bytový architekt a vřele doporučuji Verilux všem našim klientům, kteří chtějí mít lepší kvalitu světla – i života."

"Ze svého osvětlovacího systému Verilux jsem naprosto nadšený."

"Moc ráda vyšívám. S věkem mi ale hůř slouží zrak, takže při běžném osvětlení jsem se této své zálibě už téměř nemohla věnovat, dokud jsem nezačala používat Happy Eyes od Veriluxu"

"Verilux mi doporučili mí kamarádi výtvarníci. Namontoval jsem si vaše žárovky do ateliéru a najednou mi všechny ostatní v domě začaly připadat tak žluté, že jsem je musel taky vyměnit."

Řešení pro práci

Vyvážené osvětlení je důležitou součástí zdravého pracovního prostředí. Stále více lidí pracuje v kancelářích, kde není vůbec žádné přirozené světlo, a proto stále vzrůstá potřeba vyváženého účelového i prostorového osvětlení. Při dlouhých hodinách strávených před obrazovkou počítače se oči namáhají, zvláště za nevyváženého umělého osvětlení, které často způsobuje pocit bolavých očí.

Zaměstnavatelé poznají výhody osvětlení Veriluxu v mnoha ohledech: projeví se vyšší produktivitou práce, sníženým počtem absencí, zlepšenou pracovní morálkou a úsporou energie. Blahodárné účinky Veriluxu pociťují také zaměstnanci: nenamáhají si tolik oči, jsou méně unavení a celkově se cítí lépe.

Školy

Četné studie prokázaly, že přirozené světlo může mít kladný vliv na zdraví a pohodu školáků. Ve většině starších učeben bývá zastaralé, nevyhovující osvětlení, kdežto v nových třídách je často příliš vysoká hladina světla, z které děti bolí oči. Energeticky úsporné žárovky a svítidla Verilux školám nabízejí příležitost ušetřit peníze, snížit znečištění a vytvořit zdravější školní prostředí.

Přirozené světlo je obzvláště vhodné pro výtvarné školy – hodí se do učeben, ateliérů i výstavních prostor.

Muzea

Každý, kdo přichází do styku s uměním, vzácnými artefakty a předměty historické hodnoty, dobře ví, jak důležité je vyvážené světlo pro jejich uchování a prezentaci. Světlocitlivá prostředí vyžadují to nejkvalitnější osvětlení a vyvážené světlo je naprosto nezbytné pro vystavování a restaurování uměleckých objektů, kde nesmírně záleží na zřetelném rozlišení barev.

Zoologie

Také zoologové vědí, že vyvážené světlo je velmi důležité. Zvířata jsou velmi citlivá na různé složky prostředí, a proto vzácné a exotické druhy chované v zajetí nezbytně musí mít to nejlepší osvětlení.

Všechny výrobky Verilux můžete zakoupit na http://www.001shop.cz/Zdrave-osvetleni

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele koja
  koja (anonym)

  je to nezajímavé,chtělo by to i foto oka a popis a podrobnější vysvětlení.

  Feb 01, 2007
 • Obrázek uživatele Mirka
  Mirka (anonym)

  valmi dobré na výuku

  Bře 27, 2007
 • Obrázek uživatele c
  c (anonym)

  ano, ocutein znám, taky domu...A je to tady zase. na kolika diskuzích už ty dealerko tu svojí reklamu máš? Kam se vrtnu, tam na mně řve tvoje dealeřina.

  Dub 14, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama