Reklama

Pěstujte tyto rostliny, abyste pomohli zachránit ptáky

V Evropě i ČR dlouhodobě klesá množství ptáků. Hlavními důvody je úbytek míst pro hnízdění a potravy: semen rostlin, bobulí, ovoce, žížal, hmyzu, jenž též ubývá kvůli nedostaku pestré potravy a masivnímu používání pesticidů. Pomoci ptákům můžete na svých zahradách, pozemcích i v rámci obcí dodržením několika základních principů a pěstováním následujících rostlin:

  1. Pro ptáky mají větší význam semena divokých rostlin než šlechtěných květin.
  2. Aspoň část rostlin by měla zůstat před zimou neposekaná či neostříhaná, aby ptáci mohli využívat jejich semena jako zdroj potravy. Vhodný termín pro zastřiženíí rostlin je jaro. V mrazivých dnes navíc mohou ojíněné uschlé rostliny působit v zahradě velmi dekorativně.
  3. Přírodní typ zahrad a parků poskytuje ptákům potravu i prostor pro hnízdění.
  4. Vysokokmeny na rozdíl od zákrsků ovocných stromů poskytují dostatek potravy jak pro ptáky, tak pro lidi a umožňují hnízdění ptáků.
  5. Není nutné z ovocných stromů na zahradě sklidit úplně všechno ovoce, ptáci se o ně rádi postarají
  6. Část ponechaného listí pod stromem je zdrojem potravy pro žížaly v půdě a úkrytem pro mnohý hmyz, kterým se ptáci živí.
  7. Staré stromy a dřevo jsou též zdrojem hmyzu pro ptáky i jejich úkrytem.
  8. Pěstujte především původní dřeviny a rostliny. Cizokrajné neposkytují většinou našemu ptactvu potravu.
  9. Nepoužívejte pesticidy, které škodí hmyzu, žížalám a biodiverzitě rostlin a snižují tak množství potravy pro ptáky.
  10. Oceňujte divokou přírodu ve svém okolí. Každý kout zeleně nemusí být pravidelně obhospodařovaný člověkem. Je vhodné diferencovat plochy zeleně pro různé účely - např. pobytové, okrasné, užitkové, ponechané divočině - a dle toho upravit režim péče. I malý kout divočiny vnese do zahrady nový život.

 

Rostliny, které poskytují ptákům bobule a semena:

Dřeviny: Jeřáby, jabloně, ptáčnice, hlohy, trnky, brsleny, kaliny, šípkové a divoké růže, dříny, muchovníky, rakytník, břečťan

Byliny: Bodláky, divizny, hadince, máčky, štětky, slunečnice, měsíčky, pampelišky, pupalky, ptačinec, andělika lékařská, čekanka lékařská, šťovíky, pcháče, … Tyto rostliny většinou poskytují v době květu potravu užitečnému hmyzu a následně svými semeny pomáhají ptákům přečkat chladné období.

Reklama

Přítomnost ptáků na zahradě ji oživí zpěvem a zároveň se vám ptáci odmění tím, že pomohou v boji proti rozličným škůdcům včetně nepříjemného hmyzu.

Autor: MK

 

Reklama

Komentáře

Lukáš Adam Leo… (Pá, 20. 9. 2019 - 13:09)
Když budu moci, tak našim ptáčkům zpěváčkům budu pomáhat, jak budu moci nejlépe!!! Děkuji Vám mnohokrát za tento velmi přínosný článek, milá redakce!!!
Návštěvník (So, 21. 9. 2019 - 20:09)
A oni mi podělají parapet a navíc sežerou úrodu...
Návštěvník (So, 21. 9. 2019 - 20:09)
Tak ptáci jsou neřádi, žerou třeba hroznové víno, lze jim nechat nějaké hrozny. Vrány, straky, sýkorky - zlikvidují ořechy na stromě. Rybíz - kosi mají rádi. Jako kluka mě na venkově bratranec učil ptáčky střílet vzduchovkou. Sám likvidoval třeba uhnízděné ptáky po krovy, večer jsem mu svítil baterkou, on to střílel. Hlavně nekrmit holuby. zeserou vše, nejen sochy. Ale i jiní ptáci, to je radost, venku profukuje, svítí slunko, dáte sušit ven prádlo. Není nad sněhobíle vyprané ložní prádlo, kde to pak posere nějaký pták, to je radosti, znovu do dávat prát.
Návštěvník (So, 21. 9. 2019 - 20:09)
No tak když nebudou ptáci, tak vám úrodu - a tentokrát veškerou - sežere něco jiného.
Návštěvník (Ne, 22. 9. 2019 - 09:09)
celkem nechápu, proč jsou ptáčci tak skvělí. Pamatuji, jak dřív neuvěřitelně hustá hejna vrabců likvidovala pšenici a další obilí na polích. Nebo chránění kormoráni decimují kapry, ti větší ty útoky přežijí, ale mají na těle vykousnuté kusy masa. Kosi zas zcela zlikvidují rybíz a i další bobule. Ti skvělí ptáčci jsou stejně užiteční jako hraboši.
Míša (Po, 23. 9. 2019 - 08:09)
Ptáci se stahují na zahrady, pokud ve volné přírodě nenacházejí dostatek potravy. Já mám ptáků na zahradě velmi mnoho, ale nemohu říct, že by mne připravili o úrodu. Je to asi proto, že i přesto, že je zahrada celkem malá - cca 400 m, tak tam máme vyšší stromy a ptáci snědi jen to, co je hodně nahoře, rybízu většinou moc nestědí, protože keře jsou velmi husté. Co likvidují docela slušeně je rakytník, co nyní neoberu, to si s příchodem zimy rychle podají, ale též mám velmi vysoký keř, takže to, co je navrcholu bych stejně nesklidila a pěstuji to vyloženě pro ptáky. Podobně je to s třešní - dole naše, nahoře ptáků. Co mne vyloženě štve je ničení hnízd vlašovek. Lidi se bojí o fasády, ale přece dnes se již dají koupit různé chrániče fasády či se dá udělat prkenná zábrana pod hnízdo, na kterou padá trus. Bez vlaštovek je vždy strašně moc komárů.Letos u nás v obci hodně vlaštovek a jiřiček zahnízdilo na jedné opuštěné budově a bylo to znát - přes léto komáři téměř nebyli, jiřičky neustále kroužily nad potokem a rybníkem na návsi a komáry a mouchy vychytávaly. I jiní ptáci se živý škodlivým hmyzem. Bez nich by nás mouchy a komáři pěkně potrápili. Vše má v přírodě svůj význam. Jinak ještě mi s ochrannou úrody před ptáky pomáhá kočka. Sice ptáky moc neloví, max. dva do roka, ale mají před ní respekt a zdržují se ve vyšších patrech zahrady.
Tom (Pá, 24. 1. 2020 - 08:01)
Bohužel ptáci ze zahrad neustále ubývají. A z přírody též. A zatím se neděje nic k nápravě - dál se používají jedy, teď chtějí trávit hlodavce, což otráví i dravce, čápi. Na zahradách lidi ve většině stále jen trávník, popř. pár tújí.
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/z-ceskych-zahrad-mizeji-ptaci-nemaji-potravu-krmitka-jim-plnte-po-cely-rok-prosi-ornitologove
Reklama