Reklama

Jak správně užívat antibiotika

Lékárníci tento týden rodičům radí, kdy jsou antibiotika vhodná při léčbě nemocného dítěte a kdy mu naopak mohou uškodit, a také jaká opatření a úpravy jídelníčku jsou při užívání antibiotik potřeba.

V třetím ročníku osvětové akce tak odborníci chtějí přispět k tomu, aby se antibiotika nebrala zbytečně, a neztrácela tedy účinnost. Součástí kampaně je i průzkum znalostí o užívání antibiotik.

    “Zdá se, že se lidé v užívání antibiotik během předchozích ročníků poučili - loni se třetina domnívala, že antibiotika působí na viry, v roce 2010 věřila tomuto omylu ještě více než polovina dotázaných,“ řekl ČTK mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. Pozitivním zjištění podle něj je i to, že 70 procent pacientů vědělo, že zbytečné užívání antibiotik snižuje jejich účinnost.

    V ČR jsou antibiotika jen na recept, přesto si je šest procent dospělých stále “ordinuje“ samo, užívají zbylé léky, které dostali při předešlé nemoci. Lékárníci před tím varují, je to podle nich hazard se zdravím - nejen že není zaručena správná diagnostika, ale ani dávkování a délka užívání.

    V zemích, kde vzrůstá antibiotická rezistence, což znamená, že se bakterie stávají odolnými vůči běžným antibiotikům, je jednou z příčin právě to, že jsou tyto léky dostupné i bez receptu.

Reklama

    Průzkum lékárníků také ukázal, že třetina lidí neví, co to znamená vzít si lék “na lačno“. Domnívají se, že si ho mají vzít těsně před jídlem. Správné je ale užít ho nejméně půl hodiny před jídlem nebo dvě hodiny po něm. Antibiotika pro správnou účinnost vyžadují přesné intervaly dávkování. Čtvrtina pacientů si vykládá pokyn “dvakrát denně“ tak, že mají lék vzít kdykoli ráno a večer. Interval ale musí být přesně 12 hodin.

    Více než polovina rodičů se podle průzkumu snaží zvládnout onemocnění dítěte samoléčbou a jdou si pro radu a vhodný lék do lékárny, naopak 38 procent rodičů vždy navštíví s nemocným dítětem lékaře. Pětina rodičů se domnívá, že antibiotika urychlí uzdravení dítěte z nachlazení, přitom právě na tuto obtíž antibiotika vůbec vhodná nejsou.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Mary (Pá, 7. 12. 2012 - 10:12)
Hlavně aby tohle věděli také doktoři. Rodiče jsou poučováni, a pak dostane jejich dítě od doktora antibiotika. Bezva, fakt.
Káča (Pá, 7. 12. 2012 - 11:12)
Je to začarovaný kruh. Někteří doktoři si kryjí záda, kdyby nastaly nějaké komplikace, tak předepisují antibiotika preventivně při každém příležitosti. Třeba minulý týden dostalo dítě kamarádky antibiotika, protože mělo začervenalý krk, i když ne čepy na mandlích, ale prý by se z toho mohla přes víkend angína vyklubat. Rodiče se kolikrát taky bojí a vyloženě po doktorech antibiotka vyžadují. Nejlepší je žádat po doktorovi vyšetření na CRP, které si většinou musíte zaplatit, ale to spolehlivě určí, zda jde o virózu či bakteriální infekci.
Věra (Út, 1. 1. 2013 - 09:01)
7 let jsem trpěla pálením jazyka a horního patra po každém jídle,když se začalo rozkládat v ústech ,hned po jídle.Prošla jsem množstvím ordinací.Na nic se nepřišlo.Bylo to velmi nepříjemné,ztrpčovalo mě to opravdu život.Sama jsem si přišla na to,díky netu.Bylo to po antibiotikách.Ty mě zdevastovaly i chuťové buňky a sebraly mě různé enzymy a probitika ze slin.Před 7 lety jsem brala penicilin v injekcích a tam to začalo a přetrvávalo a mezi tím jsem ještě brala asi 2x jiná antibiotika ,takže jsem si to udržovala a nevěděla o tom.V lékárně jsem se poradila,jestli existují nějaká Probiotika atd.Koupila jsem si Probiozym a pivní kvasnice a do 3 dní bylo po problému.Doporučuji všem a přeji,ať se zbaví této nepříjemnosti.Bohužel,lékaři někdy nepomohou a musíme si na to přijít sami.Jsem jak znovu na světě.Opravdu to bylo nejen nepříjemné,ale bralo to kvalitu života. Vaše Věra
Reklama