Zařizujete si byt či dům a stojí před vámi rozhodnutí o výběru barev, které budou zdobit zdi? Výběr pečlivě promyslete, barvy totiž ovlivňují psychiku více, než si myslíte. Dovedou navodit pocit klidu a pohody, zároveň ale mohou působit i rušivým dojmem. O tom, jaké barvy se kam hodí, se rozpovídala bytová designérka Anke Glut.
Stojíte před výzvou renovace nebo přestavby malé koupelny? Koupelna je jednou z nejproblematičtějších místností, která má zároveň jednu z nejdůležitějších funkcí v celém interiéru. Pokud nemáte prostředky nebo prostory na její rozšíření, je třeba pracovat důmyslně s každým metrem čtverečním. Právě hygienické zázemí je místem, které využíváme velmi často, a zároveň spoluvytváří celkový dojem z našeho domova. Přinášíme několik tipů a osvědčených řešení designerů.
Máte stále špatnou náladu, cítíte se unavení či podráždění, nebo naopak nemůžete přemírou energie v noci „zabrat“ a nevíte proč? Možná za to mohou barvy ve vašem interiéru. Právě ony totiž ovlivňují psychiku či výkonnost člověka více, než bychom si možná uvědomovali.
V mnoha státech světa i Evropy padají opět letos rekordní teploty letních veder. Města i vesnice si nechávají vypracovávat teplotní mapy, aby zjistily, kde mají tepelné ostrovy s abnormálně vysokými teplotami a mohly zjednat nápravu. Pro ochlazování obcí je možno využít různá řešení.
Výzkumy ukazují, že ve vzniku a rozvoji Alzheimerovy choroby hrají značnou roli tzv. ultrajemné částice, které lidé vdechují ze znečištěného ovzduší. Je třeba více popsat mechanismus jejich účinku a najít markery, které umožní včasnou diagnózu Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby a dalších neurodegenerativních onemocnění.
Drtivá většina lidstva, celých 99 procent, dýchá podle Světové zdravotnické organizace (WHO) znečištěný vzduch. V roce 2016 to bylo 92%. Každoročně kvůli tomu předčasně zemře více než sedm milionů lidí.

Stránky