Reklama

Stravování při noční směně

Hlavní zásada je, že zachováme rozhodně 2-3 hodinové intervaly mezi jídly. V tomto případě budou procentuální přesuny mezi jednotlivými jídly markantnější, to jak z hlediska energetického, tak i z hlediska nutričního složení.

Začněme večeří, protože ta nám dodá energii na náročnou noční směnu. Z toho logicky plyne, že zeleninový salát, který nám stačí v "normální" den, nás dostatečně energeticky na noc nevybaví. Takže večeře před nástupem noční směny by měla být složená přednostně ze složitých sacharidů, což splňuje rýže, brambory a obecně obiloviny. K nim přidáme bílkoviny, nejlépe samozřejmě rostlinného původu, ale ani kouskem libového masa vhodně upraveného neuděláme žádnou fatální chybu.

Je nabíledni, že v noci nelze zcela kopírovat denní stravovací režim, to znamená, že o půlnoci nebo ve dvě ráno nebudeme "obědvat". Pokud jsme vhodně povečeřeli a dodali tělu dostatek energie, která se uvolňuje postupně, plně si vystačíme s tím, že budeme ve 2-3 hodinových intervalech svačit. Ve složení svačin by měly opět dominovat obiloviny (celozrnné pečivo) a bílkoviny v podobě mléčných výrobků (nízkotučné sýry, jogurty), případně vaječný bílek v kombinaci (resp. "na přeskáčku") s ovocem - tj. jedna svačina "hutnější", další pouze ovocná, další opět"hutnější". Ve druhé části směny máme na paměti, že tělo je ve fázi čištění (04:00-12:00), takže jej nezatěžujeme těžkými jídly. Doporučuji soustředit se zejména na zeleninu (nízká energetická hodnota, hodně vitamínů a minerálních látek a hodně vlákniny, která je ve  fázi čištění velmi užitečná). Navíc počítáme s tím, že si po směně půjdeme lehnout - a ulehnout s plným žaludkem je stejně nerozvážné stejně ráno jako večer. V každém případě se v nočních hodinách vyhýbáme tukům a rozhodně nezapomínáme na pitný režim.

Dopolední svačinu tudíž pravděpodobně prospíme, oběd si můžeme dopřát naprosto standardní a k odpolední svačině například celozrnné pečivo a 1 -2 plátky drůbeží šunky, nebo pečivo a omeletka ze 2 vajec (2 bílky, 1 žloutek) doplněné o čerstvou zeleninu.

Zdroj: Vladimír Klescht – Projezte se ke štíhlosti, nakladatelství ComputerPress

Reklama

Reklama

Komentáře

Reklama