Reklama

Syndrom kancelářského oka

Mnoho z nás si pravděpodobně neuvědomuje, že už pětihodinová každodenní práce s počítačem stačí k tomu, abychom začali trpět tzv. syndromem kancelářského oka. Pokud bychom pátrali po hlavním důvodu, proč naše oči trpí, za hlavního „viníka“ bychom mohli označit malou frekvenci mrkání. Při pohledu na obrazovku monitoru máme totiž tendenci přestat mrkat a upíráme svůj zrak pouze na jeden bod na monitoru.

 Tento problém se stává aktuálním nejen pro dříve narozené, ale jeví se jako významný i pro dnešní mladou generaci, která následkem pobytu v klimatizovaných prostorách, celodenní prací na počítači či několikahodinovým sledováním televize pociťuje čím dál častěji na vlastní kůži příznaky syndromu kancelářského oka. Mezi ně patří široká paleta projevů od pálení, svědění, pocitu dráždění cizím tělískem, přes světloplachost, rozostřené vidění, až po zvýšené slzení či bolest při aplikaci očních kapek

Situace v čekárnách českých očních lékařů to pouze potvrzuje, celých 20% jejich pacientů přichází právě s těmito problémy. Je však třeba říci, že tento výčet není úplný, protože vnímání obtíží má ryze individuální charakter. Problémy totiž mohou vyvolat i hormonální změny, nošení kontaktních čoček nebo vedlejší účinky užívaných léků včetně antikoncepce.

Když je oko suché, pomáhají umělé slzy

Pacientům, kteří trpí syndromem kancelářského oka, lékaři předepisují oční kapky, které označujeme jako tzv. umělé slzy. Častým problémem, se kterým se ale mnoho z nás setkalo, je, že většina očních kapek obsahuje konzervanty, které slzný film oka naopak narušují a prohlubují tak potíže, které měly původně řešit. Mnoho lidí tak pociťuje při aplikaci očních kapek nepříjemné pocity a vyzkouší jich několik, než objeví ty pravé. Znevýhodněni jsou zejména uživatelé kontaktních čoček, pro které nejsou kapky s konzervanty vhodné a často se musí jejich nošení během léčby vzdát. 

Reklama

Na českém trhu není mnoho očních kapek, které by tyto konzervanty neobsahovaly. Jednou z výjimek jsou například oční kapky Oxyal, které obsahují přírodní kyselinu hyaluronovou. Ne nadarmo bývá tato kyselina označována za jeden z přírodních „zázraků.“ Napomáhá totiž rychlejší obnově epitelu rohovky a tím i regeneraci celého povrchu oka. 

Jak bojovat se syndromem kancelářského oka?

Vhodným pomocníkem může být i pravidelné cvičení oční jógy, která umožní rychlejší rehabilitaci po celodenní práci, uvolní oční svaly a akomodaci. Její každodenní praktikování může pomoci předejít oční únavě a přispěje k zachování dobrého zraku. Přehled všech cvičení naleznete na www.ocnijoga.cz. Na těchto stránkách si můžete také stáhnout brožurku s dalšími informacemi a tipy ohledně zdravých očí.

Reklama

Komentáře

Petra (Čt, 15. 11. 2012 - 14:11)
Právě na tohle je dobrý Ocutein Brilliant, je to výživa pro oči. Dostala jsem na ni tip od magistry v lékárně. Obsahuje lutein a fosfolipidy, které je nemožné získat stravou. Právě tyto složky pomáhají oko regenerovat, zrak zostřují a zabraňují jeho vysychání. Já ho nyní užívám a jsem spokojená.
Reklama