Reklama

Neseďte monotónně

Sedět, nebo stát? Ať už pracujeme v té či oné pozici, naše páteř dostává dlouhodobě zabrat. Strnulými pozicemi si zaděláváme na nepříjemné zdravotní problémy. Jenže jak svým zádům ulevit při celodenním sezení v kanceláři u počítače? Kromě pravidelného protahování, které odborníci doporučují kvůli zádům i krevnímu oběhu, pomohou také kvalitní židle a střídání způsobů sezení, tzv. dynamické sezení

Statická poloha těla je nevhodná a je potřeba ji rozbíjet


Dlouhodobé setrvávání v jedné pozici je pro lidské tělo nepřirozené a může způsobit řadu obtíží. „Náš organismus je, byl a bude stvořený k pohybu. Pohybem se zvyšuje životně důležitá výměna látek ve svalech, meziobratlových ploténkách, či orgánech,“ říká Tomáš Mixa, fyzioterapeut a nezávislý odborník na ergonomii ze společnosti ZdravýPodnik. Pohyb také výrazným způsobem napomáhá pohybu důležitých tělesných tekutin, jako je krev a lymfa.

Při dlouhodobém statickém sedu bez dostatečných pauz, či aktivního typu sezení, zůstávají svaly v minimální, avšak dlouhodobé kontrakci (stahu). Tento stah může trvat klidně 4 hodiny, aniž bychom si jej výrazněji uvědomovali. Typické svaly, které jsou tomuto typu stahu často vystaveny, jsou trapézové svaly v oblasti šíje,“ doplňuje Tomáš Mixa, který se zabývá fyzioterapií. Tyto svaly díky dlouhodobému stahu pracují přespříliš, čímž se přetěžují a poté bolí. Bolest se neprojevuje pouze v oblasti šíje, ale často se přesouvá do oblasti hlavy, či ruky.

Židle patří k nejpoužívanějším pracovním pomůckám. Proto je na místě její kvalitě věnovat zaslouženou pozornost. Vzhledem k množství času, jež strávíme sezením u počítače, má židle přímý vliv na zdraví našich zad a potažmo celého organismu. „Nesprávné sezení u PC způsobuje bolesti v oblasti zad, hlavy, či ramen. Nesprávné sezení také omezuje dýchání a trávicí funkce. Nevhodné sedáky křesel omezují průtok krve na zadní straně stehen, omezují správnou cirkulaci krve a podporují ztuhlost a bolest dolních končetin,“ vyjmenovává Miroslav Krištof ze společnosti LORIKA CZ, která dodává na český trh židle pro kvalitní sezení.

Reklama

Vnímám opravdu své tělo, abyste poznali, že je něco v nepořádku?


„Osoby, které byly v dětství pohybově aktivní a poté byly donuceny si sednout na celodenní směnu za počítač, pociťují negativní účinky sedu více a častěji než osoby, které jsou od malého dítěte pasivnější a k vnímání této abnormality jsou už imunní. Vnímání informací ze svého těla je však jedna věc, druhá věc je, co se v daném těle doopravdy děje. Proto vždy naším klientům doporučujeme upravit si své pracovní místo ještě dříve, než začne něco bolet“, dodává Tomáš Mixa ze společnosti ZdravýPodnik.

Ať už pracujete z kanceláře, domova či kavárny, na notebooku nebo stolním počítači, nejspíš se při sezení hrbíte a svoji páteř týráte v nepřirozených a nezdravých polohách. To vás stojí energii a únava přichází rychleji. Podle ergonomů mohou v mnoha případech chybějící energetické rezervy dosahovat až 30 procent. „Špatné sezení s sebou nese větší energetické nároky spojené s vyvažováním nevhodného držení těla nebo uhýbáním bolestivým stavům. Efektivnější by bylo využít tuto ztrátovou energii pro samotnou práci,“ říká Miroslav Krištof ze společnosti LORIKA CZ. Správnému sezení by měl věnovat zvýšenou pozornost každý člověk, který denně sedí 5 až 8 hodin, tedy nejen v práci, ale také u jídla, televize či při cestování. Lidé moderní doby prosedí během produktivního života neuvěřitelných 80 000 hodin!

Jak hovoří zákon


Právo na ergonomicky vhodné pracovní prostředí má ze zákona každý zaměstnanec. Ve většině firem však nejsou tyto normy často respektovány, což se podepisuje na zdravotní stránce zaměstnanců. Fyzický stav zaměstnanců přitom přímo ovlivňuje jejich pracovní výkonnost. Zaměstnavatelé by se proto logicky měli snažit svému týmu poskytnout optimální pracovní podmínky. Přispět k tomu mohou ergonomické kancelářské židle umožňující tzv. dynamické sezení. Pracovníci, kteří naopak většinu času stojí, zase ocení podpory se sedákem, na nichž mohou zádům i nohám na chvilku ulevit.

V žádné poloze nemůžeme trávit celou pracovní dobu.


Stejně jako odborníci doporučují pestrou stravu, rozmanitost je dobré vnést i do sezení, pokud jím trávíme podstatnou část dne. Co se týče dynamického sezení, možná pochybujete, že sezení u počítače může mít něco společného s dynamikou. Může. Jedná se o střídání několika poloh, aby páteř netrpěla v jedné strnulé pozici. Ergonomická židle lze snadno upravovat, a tak v každé z poloh tělu pomůže se v ní lépe udržet. Prakticky to znamená, že mě při opření a pohybu zpět zádová opěra „stále pronásleduje“ a tím zaručuje permanentní přítlak na záda a tím i správnou oporu pro celá záda.

Střídání tří poloh:


Jednou z možností je tzv. přední sezení, kdy je tělo lehce předkloněné směrem k pracovní desce stolu. Sedák židle je mírně zvednutý a nakloněný dopředu, zádová opěra je nakloněná dopředu, aby podrželo tělo v mírném předklonu. Tato poloha zhoršuje cirkulaci krve v břišní dutině a krevní oběh v nohou, zatěžuje i krční a zádové svalstvo.

Další variantou je střední, tedy napřímené, sezení, kdy tvoří rovná záda a nohy pravý úhel. Pokud budou kyčle v otevřeném postavení, je to také v pořádku. Otevřený úhel v kyčlích umožní lepší cirkulaci krve mezi dolními končetinami a zbytkem těla.
„Střední typ sezení je ideální typ sezení, kdy fungují naše svaly v rovnováze, nedochází k omezení dýchání, či trávení. V případě, že si vhodně upravíme své pracoviště a následně si srovnáme své svaly, můžeme danou polohu v práci preferovat bez toho, aby nám byla nepříjemná. Stále se však jedná o preferenci,“ říká Tomáš Mixa, fyzioterapeut a nezávislý odborník na ergonomii ze společnosti Zdravý podnik. Bez vhodných opor křesla a svalového aparátu ale nedokážeme v této poloze zůstávat delší dobu a po čase dochází ke shrbení, což vede k přetěžování zádových svalů, předsouvání hlavy a brady směrem dopředu, čímž trpí krční páteř a často dochází k chronickým deformitám. „Problémy jako počínající hrb na zádech, zkracování velkého a malého prsního svalu, oslabené mezilopatkové a zádové svaly a nesprávné postavení lopatek bohužel už nejsou typické jen pro lidi trávící většinu dne u počítače ve špatné poloze, ale i pro dnešní teenagery,“ dodává Miroslav Krištof ze společnosti LORIKA CZ. Oslabené svaly pak nejsou schopny dávat potřebnou stabilitu páteři a vadné držení těla vede k přetěžování kloubů a další řadě nepříjemností.

Zadní sezení je třetí možností. Tělo je lehce zakloněné, což u většiny pracovních úkonů není možné. Jde spíše o odpočinkovou polohu pro chvíle, které ji umožňují. Tato pozice bez správné opory pánve přispívá k oploštění bederní lordózy, tedy jejího přirozeného zakřivení.

Správná kancelářská židle vyhovuje vaši tělesné konstituci


Miroslav Krištof dále radí, jaké základní nároky by lidé měli na své kancelářské židle mít: „Sedák má být dostatečně velký s ohledem na uživatele a v přední části mírně zaoblený. Zádová opěra má být anatomicky profilovaná, ideálně má obsahovat i bederní opěrku. Loketní opěrky by na vás měly čekat v úrovni loktů a opření by mělo být příjemné.“ Všechny zmíněné části židle by měli být výškově nastavitelné v rozmezí, které vyhovuje právě vašemu tělu. „Vhodné ergonomické křeslo podporující střední typ sezení by mělo obsahovat 4 + 1 bodů opory. Jedná se o područky, záda v celém jejich rozsahu, nohy, zadek a hlava. Tyto body opory čekají právě tam, kde byste je očekávali a nemáte potřebu se za nějakou oporou natahovat, či se nadbytečně zaklánět,“ shrnuje Tomáš Mixa ze společnosti ZdravýPodnik.

Vhodné ergonomické křeslo umožňuje otevřený úhel v kyčlích bez zvýšeného tlaku na zadní stranu stehen. Zároveň člověka podrží i v těžších situacích, tedy je dostatečně stabilní s malou dávkou vůle v jednotlivých kloubech. Dynamická zádová opěra má možnost nastavení protitlaku vhodného k mé váze, tak abych se mohl neustále pohupovat bez obavy z pádu, či nadměrného tlaku do zad. Materiál sedáku i zádových opěr by měl být prodyšný a měl by být tvořen z neklouzavých materiálů. Pracovní židle má být dále podle prostředí, v němž je využívaná, snadno omyvatelná, nehořlavá a odolná vůči chemikáliím.
Ergonomicky řešené židle nabízejí pohodlí, které z klasické kancelářské židle neznáte. Vaše záda rozdíl zaručeně poznají - pokud ne hned, tak brzy.

Neodpírejte si přestávky a vyhledávejte dynamiku


Obědovou přestávku bychom neměli trávit sezením u počítače. Je to doba určená k regeneraci. Je dokázané, že pravidelné krátké přestávky práci neruší, ale naopak zvyšují pracovní výkonnost a prodlužují nástup únavy. Zařazujte je nejpozději po dvou hodinách „Ve firmě razíme heslo „Rozbíjej statiku, vyhledávej dynamiku“,“ říká fyzioterapeut Tomáš Mixa. Tato dynamika se dá vyhledávat nákupem vhodného dynamického křesla a taktéž nastavením stimulů, které nás jednou za čas přinutí ze židle vstát. Například džbán s vodou na vašem stole raději nahraďte častým doplňováním čtvrtlitrové sklenice. Dále pomůže přesunutí tiskárny, či důležitých pomůcek k práci na místo vzdálené dosahu ruky z křesla.

Kdy je namístě fyzioterapie


„Když posadíme člověka na ergonomicky tvarované křeslo a on řekne, že je mu toto křeslo nepříjemné, tak ihned víme, že samotné křeslo k úpravě stavu stačit nebude. V tomto případě je namístě i úprava svalů dané osoby. Jedná se tedy o konkrétní sestavu cviků zacílených ke kompenzaci negativních důsledků z pravidelné práce na PC,“ uzavírá fyzioterapeut a odborník na ergonomii Tomáš Mixa ze společnosti ZdravýPodnik.

Reklama

Komentáře

Reklama