Reklama

Šetřete vodou

Několik jednoduchých návyků a malých úprav může znamenat až poloviční úsporu vody. Snížením spotřeby pomůžete chránit její zdroje a díky menšímu množství odpadní vody přispějete také k ochraně životního prostředí. V neposlední řadě ušetříte náklady za provoz domácnosti.

SNADNÁ ÚSPORA VODY

Zkraťte dobu sprchování. Za každou minutu ušetříte až 23 litrů vody, podle typu a úspornosti vaší sprchy.

Objevíte-li kapající kohoutek, okamžitě ho opravte. Ztráty vody z kapajícího kohoutku mohou být obrovské - až 2000 litrů za měsíc. Nesnažte se kohoutek utahovat, abyste ještě víc nepoškodili těsnění.

Než začne z kohoutku téct teplá voda, zachyťte studenou vodu do džbánku nebo kbelíku a použijte ji na zalití pokojových květin, k uvaření kávy nebo čaje a podobně. Pokaždé ušetříte až 4 litry vody.

Reklama

Nenechte zbytečně téct vodu při čištění zubů nebo holení. Vyteče tak až 15 litrů vody za minutu.

Auto nemyjte hadicí, ale pomocí kbelíku a houby. Na jedno mytí tak spotřebujete jen asi 6 kbelíků vody a ušetříte víc než 150 litrů vody.

Na toaletě pokud možno používejte úsporné splachování. Při jednom spláchnutí tak ušetříte až 8 litrů vody.

Pračku pouštějte, jen pokud je zcela naplněná. Za každou várku ušetříte až 240 litrů vody.

Myčku používejte, jen pokud je zcela naplněná. Při každé várce ušetříte až 5 litrů vody.

Myjete-li nádobí ručně, neoplachujte ho pod tekoucí vodou, ale v dřezu napuštěném studenou vodou. Ušetříte tak až 15 litrů vody za minutu.

Ovoce a zeleninu neoplachujte pod tekoucí vodou, ale v misce nebo v napůl napuštěném dřezu. Při každém mytí tak ušetříte až 30 litrů vody.

Cesty, chodníčky a vydlážděné plochy nemyjte vodou z hadice, ale zametejte smetákem.

Postupně snižujte frekvenci zalévání zahrady - rostliny tak zapustí dlouhé a silné kořeny.

Zahradu nezalévejte v největším horku během dne, ale raději večer nebo ráno, dokud je chládek, ušetříte tak až 300 litrů vody na jednu zálivku.

Trávník zalévejte jen minimálně, a to i v období, kdy máte vody na zálivku dostatek. Tráva bude lépe snášet horko, když ji nebudete sekat na příliš krátko (ideální jsou asi 3 cm) a občas ji provzdušníte vidlemi, aby se voda snadněji vsakovala. Trávník raději moc nepřihnojujte - čím víc hnojiva, tím víc je třeba zalévat, aby tráva bujně rostla.

Zdroj: Žijeme v souladu s přírodou, nakladatelství Reader´s Digest Výběr

Reklama

Komentáře

občan-spotřebitel (Út, 23. 3. 2010 - 21:03)
Ano, lidé buďte hloupí a šetřete vodou. Čím víc totiž budete šetřit, tím bude pak dražší. To ostatně, i na kameru, přiznala jedna vodohospodářská společnost - čím menší odběr, tím musí víc zvýšit cenu, protože její provozní náklady se zmenšením spotřeby vody nijak zásadně neznemší, tak si ztrátu menším odběrem musí kompenzovat zvýšením ceny. A co na to "chytří novináři"?
Reklama