Reklama

Jak bydlet lépe a zdravěji?

Ekologické bydlení by mělo být pro osoby pobývající v těchto budovách zdravé, a to ve všech směrech. To znamená, že vzduch v těchto stavbách by měl být kvalitní, nezamořený škodlivinami, patogenními mikroorganismy, částicemi prachu, plísněmi, roztoči atd.

Tuto "vnitřní ekologii budovy" ovlivňuje mnoho faktorů, především samotný stavební materiál, způsob vytápění a větrání, elektromagnetická pole atd. Škodliviny se mohou uvolňovat z barev a nátěru, z koberců, nábytku (formaldehyd ze starších typů dřevotřísek) atd.

Do značné míry se jim dá vyhnout používáním pouze přírodních materiálů a barev a laků, které jsou vodou ředitelně. Jejich výběr už je i na našem trhu docela bohatý, často nesou označení "ekologicky šetrný výrobek".

V tzv. biodomech se používá přírodních materiálů zcela výhradně, a to včetně např. izolací stěn či podlah, na něž se používají např. piliny, korek či kokosová vlákna. Ani ty nejpřírodnější materiály ale nejsou samy sobě zárukou neškodnosti, záleží totiž také na jejich správném užívání. Např. zmíněné izolace z organických materiálů se mohou stát výrazným semeništěm plísní, pokud se užijí k nevhodné vnitřní izolaci budov.

Důležitá je správná ventilace, v nových domech velmi často nedostatečná. V zahraničí bývají domy někdy vybaveny senzory, které monitorují kvalitu vzduchu (množství oxidu uhličitého nebo obsah vlhkostí ve vzduchu) a podle koncentrace těchto látek zajišťují dostatečnou, ale nikoli nadbytečnou výměnu vzduchu. Na pořádné větrání je třeba dbát hlavně v kuchyních a koupelnách, kde je zvýšená vlhkost a tudíž náchylnost ke tvorbě plísní.

Reklama

Kvalitu vzduchu dokáží zhoršit i mnohé čisticí prostředky - je nutné se vyhýbat těm silně toxickým a volit pokud možno neškodné přírodní prostředky (u nás se dostanou např. přírodní prostředky od firmy Ecover).

Škodí i mnohé vysavače, které v proudu vyfukovaného vzduchu víří prach i mikroorganismy. Proto je nutné volit vysavače s vysoce účinnými filtry.

To, že kvalitu vzduchu v místnostech dokáže neuvěřitelně zhoršit kouření, asi ani nemá cenu zdůrazňovat. Žádné větrání ani nucená ventilace nedokáží dokonale škodliviny vznikající při kouření odstranit.

Vzhledem k tomu, že snaha o ekologické bydlení obnáší určitou životní filosofii, jejíž součástí je i zdravý životní styl, lze očekávat, že o ně budou mít zájem výhradně nekuřáci (v praxi to tak opravdu je).

Důležité je i snížit účinek elektromagnetických polí. Ekodomy by měly stát co nejdál od drátů vysokého napětí či silných transformátorů. Délka elektrického vedení v budově by se měla snížit na nezbytné minimum. V zahraničí se používají speciální stíněné kabely, které vliv elektromagnetických polí odstiňuji. Vliv těchto polí na lidské zdraví je předmětem početných studií, výsledky jsou zatím poměrně rozporné.

Ekologické bydlení znamená i šetrný vztah k vodě. To ale znamená nejen s ní neplýtvat, ale ani ji zbytečně neznečišťovat. Dnes už existují i na našem trhu velmi šetrné přírodní prostředky (samozřejmě bez fosfátů) nejen na veškeré úklidové práce v domácnosti, ale i na praní prádla a na mytí nádobí (i v myčkách) - osvědčené a prověřené jsou např. již zmíněné výrobky firmy Ecover, kterou OSN zařadila mezi 500 světových firem, které nejvíc přispěly k ochraně životního prostředí.

Zdroj: Jana Plamínková - Slabikář ekologického bydlení

Reklama

Komentáře

Dagmar (Po, 24. 7. 2017 - 21:07)
Určitě doporučuju investovat do kvalitního vybavení ložnice - matrace, postele, polštáře, peřiny i povlečení, hodně na tom záleží. Začala bych ale asi matrací, to je to na čem ležíme přímo - za sebe doporučuju Color Visco od Bestu https://www.matrace-best.cz/cs/eshop/matrace-do-postele/matrace-ze-studene-peny/matrace-color-visco-wellness-1.html spím na ní už léta a jsem jako v bavlnce
... (Po, 24. 7. 2017 - 21:07)
Nezasírej to tady neprodejným zbožím otravná reklamko.
hm... (Po, 24. 7. 2017 - 21:07)
Určitě doporučuju...tak zase víme čemu se vyhnout....
hyzeng (Po, 23. 3. 2015 - 12:03)
Já jsem si pořídila do domu čističky vzduchu a je to rozhodně lepší http://www.vzdusin.cz/cisticka-vzduchu-airbi-pure Syn tolik nechrchlá.
Reklama