Reklama

Desatero pro zdravou kancelář

Mnozí z nás stráví podstatnou část dne v kanceláři za pracovním stolem. Je však rozdíl, zda jde o místo, kde panuje chaos a nepořádek, či jde o oázu klidu a harmonie.

Uspořádáte-li si pracoviště tak, aby bylo čisté a přehledné, může vám to pomoci snížit hladinu stresu a přispět k větší efektivnosti práce. Pokud jsme totiž obklopeni nepořádkem, je rovněž naše mysl neuspořádaná a úzkostná.

V následujícím textu naleznete několik rad pro zkrášlení a ozdravení vaší pracovny.

1) Obklopte se spoustou zdravých pokojových rostlin. Budou vám pomáhat vypořádat se s toxiny, které mohou unikat z kancelářského nábytku či s elektrosmogem vyzařujícím z elektrických přístrojů včetně počítačů. Podle výzkumů NASA některé druhy pokojových květin dokáží odstraňovat z ovzduší takové látky jako formaldehyd, benzen nebo trichloretylén. Mezi užitečné "požírače" znečištění vzduchu patří například zelenec, syngónium, scindapsus a filodendrony. Navíc zelená barva rostlin uklidňuje a působí dobře na unavené oči.

2) Pracovní stůl by měl být pokud možno vždy uklizen. V ideálním případě by na něm mělo ležet pouze to, s čím právě aktivně pracujete. Umožní vám to soustředění na právě vykonávanou činnost. Podle principů feng shui by stolní osvětlení mělo být umístěno v levém zadním rohu stolu a na stole by měla stát váza s květinami.

Reklama

3) Umožněte volnou cirkulaci vzduchu mírným pootevřením okna. Vydýchaný vzduch způsobuje ospalost, poruchy koncentrace a bolesti hlavy. Nikdy v kanceláři nekuřte. Jestli bez kouření nedokážete být, dělejte si "rauchpauzy" na nějakém k tomuto účelu vyhrazeném místě.

4) Zlidštěte svou kancelář - dejte si na stůl nebo na stěnu nějaký vám milý obrázek.

5) Pořiďte si nástěnku, na kterou si budete psát důležité vzkazy a zároveň třeba i vystavovat pohlednice z dovolené.

6) Na monitor počítače si položte svůj oblíbený kámen. Některé kameny mají dokonce schopnost pohlcovat negativní energie. Je to například křišťál, růženín či černý turmalín. Nesmíte je však zapomínat čas od času vyčistit - například ponořením na dvacet čtyři hodin do slané vody.

7) Elektrosmog můžete odrušit i za pomoci různých technologií. Elektrické hodiny byste měli raději vyhodit a nahradit je klasickými.

8) Energii místnosti obohatíte i zapálením aromaterapeutické vonné lampy. Například rozmarýnový olej a olej z máty peprné pročišťují mysl a napomáhají soustředění. Vyhnout by se jim však měli epileptici a těhotné ženy. Heřmánek uklidňuje, je vynikajícím antistresorem a nemá žádné kontraindikace. Pokud si budete chtít zavzpomínat na dovolenou v lese , budete se chtít osvěžit, zvednout si sebedůvěru či ubránit se chřipce, tak si zvolte borovici. Kupujte jen kvalitní éterické oleje a vyvarujte se všem syntetickým osvěžovačům vzduchu.

9) Alespoň jednou do roka si udělejte generální úklid , vytřiďte a vyházejte všechny nepotřebné papíry a materiály. Důležité dokumenty mějte úhledně zařazené v barevných pořadačích.

10) Velmi uklidňující účinek na nervy má akvárium s rybkami a provzdušňovačem. Pokud vám ho šéf nedovolí, pořiďte si virtuální akvárium jako screensaver. Ale nezapomeňte, že i virtuální rybičky se musí pravidelně krmit.

autor: m.k.

Reklama

Komentáře

ketka (Pá, 9. 2. 2001 - 13:02)
Hned jdu něco z navrhovaných postupů zrealizovat. Některé zásady jsou mi blízké, nevědomky je praktikuji již dlouho. Jen nevím, kde na to všechno získám místo. Ny rybičky se ale od svého stolu můžu dívat už teď (i když to věru často nedělám...). Není čas.
Díky.
Stehlíková Džamila (So, 10. 2. 2001 - 16:02)
Je s podivem, jak člověk se dokáže rozptylovat tak nepodstatnými věcmi, jako ukládání kamenů na monitor, místo toho aby se soustředil na práci. Důležitá je především čistá mysl, nikoliv pouze čistá kancelář s květinami.
Jana Richterová (Pá, 6. 4. 2001 - 10:04)
Váš článek se mi velice líbil.Některé doporučené rady jsem již realizovala, ale nápad s rybičkami se mi velice líbí. Asi si hned zajdu koupit malé akvárium tak pro jednu rybičku.Vy sice doporučujete větší. Moje kancelář je středně veliká, ale větší akvárium se mi už do kanceláře nevejde. Patřím mezi pořádku milovné lidi tak že generální úklid provádím každý týden.
dělník (Pá, 21. 9. 2007 - 22:09)
to by mne jenom zajímalo proč je všude tolik ůředníků když žijeme v době počítačů kteří jich mohou spoustu nahradit.
Já když jdu do okresního města na ůřad si něco zařídit,tak jenom sleduji cestou po chodbě co je všude těch ůředníků co jenom sedí za stolem,ráno vztávají tak,že se mohou v pohodě každý den vyspat a v práci potom sedí za PC a na stole se kávuje od rána do večera a to vše za 20-30000 čistého měsíčně a o tom si já jako dělník v továrně mohu nechat akorád zdát ha,ha,ha,ha z čeho ti mohou mít deprese to tedy je mě záhadou.
Je to snad závist?
Ale kdeže,pouze a jedině realita.
A přitom to nejsou ani žádní lidumilové dá se říci,obvzláště ti na berním a finančním ůřadě ne.
romanes (So, 1. 10. 2011 - 16:10)
to by mne jenom zajímalo...pan delník vystihli ste to úplne skvelo, u nás na slovensku úradníci maju dokonca vacsie platy ako uradnici v cechach (co samozrejme neplati u inych poziciach) a nechapem za co, kazde vybavovanie dlho trva a este sa na cloveka aj osopuju ked nevie nieco vyplnit(akoby s tym pracoval cely zivot) ja by som niektorych tych ludi nepustil ani do dielni pracovat nie to este na urad ... by som chcel vidiet svet keby ludia v dielnach sa obracali ako ti na uradoch :D
Dalaja (Pá, 25. 11. 2022 - 15:11)
Květiny, pěkný nábytek, kvalitní židle a příjemná vůně
Kiara (Pá, 25. 11. 2022 - 17:11)
Souhlasím, jen já osobně preferuji bytelnější nábytek než je na obrázku.
Silva (Po, 26. 12. 2022 - 20:12)
abych měla prostor pro práci, musela jsem si kupit nový kancelářský nábytek a zařídit si novou pracovnu
Aneta (Út, 27. 12. 2022 - 13:12)
jsem skromná. Stačí mi kancelářská židle a pracovat můžu odkudkoliv
Ema (Ne, 29. 1. 2023 - 16:01)
čerstvý vzduch, květiny, pěkný nábytek a příjemná atmosfera
Reklama