Reklama

Vymírání včel - Jak můžeme včelám pomoci? Následujme příklad Amsterdamu.

Včely celosvětově umírají. Nejvíce včely samotářky, které jsou důležité pro brzké jarní opylování. Příčinou kolapsu včelstev jsou především pesticidy, nedostatek pestré potravy po odkvětu ovocných stromů a málo přirozených úkrytů, jelikož je vše zastavěno či vysekáváno. V Amsterdamu se rozhodli včelám pomoci.  V článku popisujeme tři úspěšné kroky, které se Amsterdam rozhodl učinit pro záchranu včel. Jsou tak jednoduché, že by mohly být okamžitě následovány ve všem městech a obcích.

 

1. Na místech městské zeleně včetně parků a tramvajových zastávek se místo obyčejných trávníků pěstují původní divoké květiny.

2. Bylo zakázáno používání pesticidů na veřejných prostranstvích.

3. Po celém městě byly instalovány hmyzí domečky.

Zatímco počty včel ve světě klesají, v Amsterdamu od roku 2000 vzrostly o 45% a objevilo se tam 21 nových druhů včel. Celé Nizozemsko, které je domovem 300 druhů ohrožených včel, si bere z Amsterdamu příklad. Byl vyvinut tlak na vládu, aby byla součástí hnutí na záchranu včel a lidé v obcích byli informováni, jak pečovat o včely a neškodit jim (nadměrným sekáním a používáním pesticidů na zahradách). Tyto opatření samozřejmě pomáhají také dalším opylovačům ( čmelákům a motýlům) i  hmyzu obecně.

Reklama

Autor: MK

 

Reklama

Komentáře

Míša (Čt, 28. 3. 2019 - 15:03)
Na své zahradě dělám vše, co dělají v Amstrdamu jen s tím rozdílem, že pro včelky samotářky mám místo kupovaného hotelu suchou zídku, hromada písku a určitě se najdou někde i dutá stébla. Na zahradě mí sídlí i čmeláci a ve stodole sršáni. Naštěstí s nimi nejsou žádné problémy. Máme je již pět let a zatím nás nikdy neohrozily. Víc mi vadí v létě vosy při jídle venku, ale poslední roky i u nich pozoruji úbytek. Všely mi kromě květin nejvíce lítají na oregáno, psí víno a přísavník.
Návštěvník (Po, 1. 4. 2019 - 10:04)
V suché zídce nemám žádné samotářky. Ony opravdu potřebují tenké úzké suché dutinky. Já jich mám mraky ve staré krytině. Vyvrtej do polínek dírky vrtačkou a naskládej polínka na sebe. Taky mám mechovou napáječku. Ty moje chodí teď na plicník a fialky. Teď zakládají rodinu a potřebují jídlo oregano jim teď nepomůže.
Míša (St, 3. 4. 2019 - 08:04)
Plicník a fialky mám též, ještě vrbu, lísku, rakytník a meruňku - tam hodují teď. Já jsem v předchozím příspěvku vypisovala hlavně to, na co létají v létě, když všude ve vsi je pustina. Ta mechová napáječka mne zaujala - co to je, jak se dělá?
Návštěvník (St, 3. 4. 2019 - 10:04)
mechová napáječka - nic složitého já mám nádobu asi tak 100x50cm výška asi 7cm v ní mám nějaké kameny porostlé mechem, mech co smyla voda ze střechy - to vše zalité vodou. Mech saje vodu a hmyz tam saje z mechu a nemůže se utopit. Nevím , že by hmyz chodil na rakytník. Na léto je nejlepší pámelník, bodláky, lopuchy
oprava (St, 3. 4. 2019 - 11:04)
asi jsem měla napsat mechová zahrádka - obrázky jsou na netu - ale musí tam být dost vody. Přikrývám to pletivem, aby to nebylo ptačí rychlé občerstvení. Otakárek mně chodil najíst na štětku. Motýli chodí na bílý jetel a jestřábník. Na pámelník chodí hlavně vosy - ty žerou včely.
Míša (St, 3. 4. 2019 - 11:04)
Tak ta mechová zahrádka vypadá suprovně. To též udělám ve starém plechovém umyvadle. Jinak já taky nevěděla až do letoška, že včely chodí i na rakytník, ale nyní nám kvete samec a hučí to v něm pořádně. Jestřábníky mám podél podezdívky plotu ze strany obecní cesty. Bohužel soused, který cestu seče každý týden, jakmile uvídí něco kvetoucího, tak to poseká, i kdyby si měl o plot sekačku ubrousit. Bodlák mám každoročně krásný na dvoře, letos se mi objevuje hojně bělotrn. Lopuchy rostou u nás na loukách, ale bohužel je lidi jako většinu ostatních podobných rostlin lidi před rozkvetnutím posekají, protože se bojí invaze. U nás nesmějí kvést ani divizny. Vyprahlé trávníky nesmí nic narušovat. Pámelník je v obci též sestřihán do kvádru, že většinou moc květů a plodů nemá. Proto mám spíš na zahradě divoké rostliny než šlechtěné, protože včely jsou přes léto hodně hladové.
Jitka (Po, 1. 4. 2019 - 09:04)
Podobně i ve španělských parcích nechávají růst divoké rostliny, v Paříži zas lidi zahradničí kolem stromů...
Návštěvník (Po, 1. 4. 2019 - 10:04)
Dost to nechápu. 1. Jak zahradničí? to ještě neznamená , že včely budou mít pyl a nektar. 2.některé divoké rostliny nemají nektarie.
Vaník (Ne, 20. 12. 2020 - 13:12)
Soubladim
Klára (St, 20. 1. 2021 - 12:01)
Včera jsem našla na silnici včelu - chudinka. Nevím, co ji v tomto počasí přimělo k vylétnutí.
Návštěvník (Čt, 21. 1. 2021 - 17:01)
včely , když je v zimě pěkně proletí vykakat
Reklama