Reklama

Šest pravidel pro ekologickou zahradu

Mnozí zahrádkáři a drobní pěstitelé přecházejí na ekologický způsob péče o zahradu, který spočívá ve vyřazení škodlivých chemikálií a obnově přirozených vztahů mezí rostlinami a okolním prostředím. Tento přístup si žádá hodně nadšení i práce, ale zato získáte stoprocentní jistotu, že vaše zahrada žije zcela v souladu s přírodou.

ŠEST PRAVIDEL PRO EKOLOGICKOU ZAHRADU
Ekologická zahrada vyžaduje odpovídající filozofii, ale i praktický přístup. Základním pravidlem je respektování života ve všech jeho formách místo snahy o jeho ovládnutí. Tento přístup je zárukou, že vaše zahrada bude stále zdravá a silná.

I. Snažte se, aby půda byla zdravá - obohacujte ji nastýlkou, kompostem a organickým hnojivem. Potřebujete-li pro začátek poradit, nakupujte všechen organický materiál a hnojivo v místním zahradnictví.

II. Podporujte biodiverzitu - vyberte pro svoji zahradu různé druhy rostlin a různě je prostřídávejte. Rostliny pak nebudou tolik náchylné k různým nemocem a působení škůdců.

III. Předcházejte vyčerpání půdy a šíření chorob každoročním obměňováním druhů letniček i zeleniny. Nepěstujte na stejném kousku půdy stále stejný druh rostlin.

Reklama

IV. Snažte se porozumět danému místu - rostliny vybírejte podle kvality půdy, typu podnebí a konkrétní polohy.

V. Zahradu ošetřujte jen ekologickými prostředky, aby se na ní dařilo živočichům, kteří hubí škůdce. Nepoužívejte chemické prostředky hned při první známce napadení hmyzem a naučte se tolerovat určitou míru přirozeného poškození rostlin. Postupem času se vaše zahrada stane vyváženým ekosystémem.

VI. Smiřte se s tím, že v přírodě není vše dokonalé, že určitá míra nepořádku je normální a že občasné chyby a ztráty jsou při budování ekologické zahrady nevyhnutelnou součástí úspěchu.

Zdroj: Žijeme v souladu s přírodou, nakladatelství Reader´s Digest Výběr

Reklama

Komentáře

Jana (St, 20. 3. 2019 - 11:03)
Vše dodržuju - biodiverzitu podporuji pěstováním jedlých rostlin, stromů a keřů, aby jsme měli všichni v rodině stále něco čerstvého na talíři a zároveň zbylo pro hmyz a ptáky. květiny se mi stěhují samy po zahradě, jak se ji zlíbí. Jeden rok je vyseju na jenom místě a ony se druhý rok objeví vyseměněné na druhém místě a já je tam nechám. Na oštřování nepoužívám ani kupované ekologické prostředky, spíš vysazuji různě po zahradě a ke stromům rostliny, které mají škůdce opuzovat. S tím, že není vždy vše dokonalé a dle mých představ jsem se smířila již před lety, když se mi narodily děti.
Reklama